Vishay/Dale RN65E1241BRSL
RN65E1241BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65E1241BRSL
Brief Description
RES 1.24K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN65E1241BRSL.pdf
Availability of RN65E1241BRSL
QUANTITY
RN65E1241BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65E1241BRSL
Internal Part NumberEIS-RN65E1241BRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.24k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65E1241BRSL
Related LinksRN65E1, RN65E1241BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65E1241BRSL Details Description
Related parts for RN65E1241BRSL
REZTORE ANTISTATIC CLEANER 1 QT datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 15W datasheet.pdf
RES SMD 62K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE MODULE 1KV 550A DO200AA datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 9-36VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
RELAY SSR AC OUT 5A 35-72VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 3 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 190V 3W DO214AA datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf