Vishay/Dale RN65E1472BRSL
RN65E1472BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65E1472BRSL
Brief Description
RES 14.7K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN65E1472BRSL.pdf
Availability of RN65E1472BRSL
QUANTITY
RN65E1472BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65E1472BRSL
Internal Part NumberEIS-RN65E1472BRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)14.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65E1472BRSL
Related LinksRN65E1, RN65E1472BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65E1472BRSL Details Description
Related parts for RN65E1472BRSL
SWITCH ROCKER SPDT 16A 125V datasheet.pdf
IDC CABLE - HSR64H/AE64M/HSR64H datasheet.pdf
CONN RCPT 34POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 3K OHM 8SIP datasheet.pdf
RES 6.34K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 27.4K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 15UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.011UF 5% 1250VDC AXIA datasheet.pdf
TV 61C 61#20 PIN PLUG datasheet.pdf
GT 14C 10#12, 4#16 SKT RECP datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 504W datasheet.pdf