Vishay/Dale RN65E1501BBSL
RN65E1501BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65E1501BBSL
Brief Description
RES 1.5K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN65E1501BBSL.pdf
Availability of RN65E1501BBSL
QUANTITY
RN65E1501BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65E1501BBSL
Internal Part NumberEIS-RN65E1501BBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65E1501BBSL
Related LinksRN65E1, RN65E1501BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65E1501BBSL Details Description
Related parts for RN65E1501BBSL
KIT JAVELINE STAMP STARTER datasheet.pdf
Connector Receptacle 13 Position 0.156" (3.96mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS PCB IDC TIN datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 8DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1A SOT-223 datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf