Vishay/Dale RN65E1741FRSL
RN65E1741FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65E1741FRSL
Brief Description
RES 1.74K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65E1741FRSL.pdf
Availability of RN65E1741FRSL
QUANTITY
RN65E1741FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65E1741FRSL
Internal Part NumberEIS-RN65E1741FRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.74k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65E1741FRSL
Related LinksRN65E1, RN65E1741FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65E1741FRSL Details Description
Related parts for RN65E1741FRSL
CAP TANT 100UF 6.3V 10% 1611 datasheet.pdf
CONTROL CONN KIT RMVBL CD20 CB20 datasheet.pdf
IC NVSRAM 8MBIT 25NS 44TSOP datasheet.pdf
EVAL KIT FOR SE2568U datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY FLK KINK 2POS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 187 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CONN RCPT 22P INLINE SKT SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN datasheet.pdf