Vishay/Dale RN65E20R0BR36
RN65E20R0BR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN65E20R0BR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 20 OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN65E20R0BR36.pdf
Availability of RN65E20R0BR36
QUANTITY
RN65E20R0BR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65E20R0BR36
Internal Part NumberEIS-RN65E20R0BR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65E20R0BR36
Related LinksRN65E2, RN65E20R0BR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65E20R0BR36 Details Description
Related parts for RN65E20R0BR36
MODULE DDR SDRAM 1GB 184-DIMM datasheet.pdf
CAP CER 47PF 630V NP0 1812 datasheet.pdf
CONN RCPT 25POS PNL MNT W/PINS datasheet.pdf
OSC MEMS 5.0X3.2 HCSL BLANK datasheet.pdf
OSC MEMS 44.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
JUMPER SKT OPEN TOP LT GREY datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 5.8VOUT 50W datasheet.pdf
FIXED IND 240NH 350MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT PIN datasheet.pdf