Vishay/Dale RN65E2103FBSL
RN65E2103FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65E2103FBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 210K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65E2103FBSL.pdf
Availability of RN65E2103FBSL
QUANTITY
RN65E2103FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65E2103FBSL
Internal Part NumberEIS-RN65E2103FBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)210k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65E2103FBSL
Related LinksRN65E2, RN65E2103FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65E2103FBSL Details Description
Related parts for RN65E2103FBSL
CRIMPER WFC 6 FERRULE datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 3A TO263-5L datasheet.pdf
CONN CIC RCPT 27POS 2.54MM datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV OPN COLLECTOR 8DIP datasheet.pdf
RES 46.4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 42.2 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X22.86MM datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 18.5V 10W datasheet.pdf