Vishay/Dale RN65E2200FB14
RN65E2200FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN65E2200FB14
Brief Description
RES 220 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65E2200FB14.pdf
Availability of RN65E2200FB14
QUANTITY
RN65E2200FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65E2200FB14
Internal Part NumberEIS-RN65E2200FB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)220
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65E2200FB14
Related LinksRN65E2, RN65E2200FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65E2200FB14 Details Description
Related parts for RN65E2200FB14
CONN EDGECARD 70POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 1.1VA THRU HOLE datasheet.pdf
RES NETWORK 5 RES 2K OHM 8SOIC datasheet.pdf
RES 37K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 2SMD datasheet.pdf
CABLE CONN 3POLE datasheet.pdf
ROUND SPACER M4 NYLON 10MM datasheet.pdf