Vishay/Dale RN65E2400FRE6
RN65E2400FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN65E2400FRE6
Brief Description
RES 240 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65E2400FRE6.pdf
Availability of RN65E2400FRE6
QUANTITY
RN65E2400FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65E2400FRE6
Internal Part NumberEIS-RN65E2400FRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)240
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65E2400FRE6
Related LinksRN65E2, RN65E2400FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65E2400FRE6 Details Description
Related parts for RN65E2400FRE6
TRIMMER 10 OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
WIRE MANAGEMENT BAR KIT datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN 24VOUT datasheet.pdf
RES 9.10 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 300PF 1KV X5F RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONN SOCKET SHROUD 110POS 2MM datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP CER 130PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM CC 24VDC datasheet.pdf