Vishay/Dale RN65E2742FBSL
RN65E2742FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65E2742FBSL
Brief Description
RES 27.4K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65E2742FBSL.pdf
Availability of RN65E2742FBSL
QUANTITY
RN65E2742FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65E2742FBSL
Internal Part NumberEIS-RN65E2742FBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)27.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65E2742FBSL
Related LinksRN65E2, RN65E2742FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65E2742FBSL Details Description
Related parts for RN65E2742FBSL
HEX KEY T-HANDLE 2.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 100PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
IC LCD DRIVER 60SEG 80LQFP datasheet.pdf
RES 64.9 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEX STANDOFF M4 NYLON 70MM datasheet.pdf
SWING FRAME datasheet.pdf
SENSOR PRES 5PSI DIFF 3.3V SMT datasheet.pdf
32 MODII HDR DRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
PRESSURE GAUGE 300 PSIA datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 10A datasheet.pdf