Vishay/Dale RN65E2802BB14
RN65E2802BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN65E2802BB14
Brief Description
RES 28K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN65E2802BB14.pdf
Availability of RN65E2802BB14
QUANTITY
RN65E2802BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65E2802BB14
Internal Part NumberEIS-RN65E2802BB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)28k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65E2802BB14
Related LinksRN65E2, RN65E2802BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65E2802BB14 Details Description
Related parts for RN65E2802BB14
SENSOR MAGNETIC SPST-NC .5A 175V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 6.3V 10% 1411 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.3A 4DSBGA datasheet.pdf
RES SMD 1.18K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
FUSE MEGA 32V 500A W 6.6MM HOLES datasheet.pdf
FERRITE CHIP 1200 OHM 200MA SMD datasheet.pdf
CAP CER 270PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf