Vishay/Dale RN65E3161FRSL
RN65E3161FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65E3161FRSL
Brief Description
RES 3.16K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65E3161FRSL.pdf
Availability of RN65E3161FRSL
QUANTITY
RN65E3161FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65E3161FRSL
Internal Part NumberEIS-RN65E3161FRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.16k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65E3161FRSL
Related LinksRN65E3, RN65E3161FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65E3161FRSL Details Description
Related parts for RN65E3161FRSL
IC Z8 GP MCU 16K OTP 20SSOP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT FLASH 16KB 32-SDIP datasheet.pdf
MODULE RABBITCORE RCM3360 datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR DF11 ACCESSORIES datasheet.pdf
SENS 7M M12-CONN NPN-OUT T-BEAM datasheet.pdf
ADAPTER 100-TQFP ISPLSI 2128V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
CONN FPC VERT 16POS 1.00MM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
LED SUPPLY CC/CV AC/DC 34-48V datasheet.pdf
XMITTER KEYFOB 433MHZ 5 BUTTON datasheet.pdf