Vishay/Dale RN65E3610BRSL
RN65E3610BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65E3610BRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 361 OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN65E3610BRSL.pdf
Availability of RN65E3610BRSL
QUANTITY
RN65E3610BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65E3610BRSL
Internal Part NumberEIS-RN65E3610BRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)361
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65E3610BRSL
Related LinksRN65E3, RN65E3610BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65E3610BRSL Details Description
Related parts for RN65E3610BRSL
TRANS NPN 17.5V 4A E-LINE datasheet.pdf
MOSFET N-CH 250V 30A TO-3PN datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X50.8MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
CAP TANT 0.15UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220000UF 20% 35V SCREW datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
INDICATOR datasheet.pdf
BOARD LED 22.8" 3500K 90CRI datasheet.pdf
LED RED CLEAR 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
MICRO 25C S 120" RBW NI datasheet.pdf
PNEUMATIC SUBASSY datasheet.pdf
CAP FILM 1NF 1% 630VDC AXIAL datasheet.pdf