Vishay/Dale RN65E3922FB14
RN65E3922FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN65E3922FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 39.2K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65E3922FB14.pdf
Availability of RN65E3922FB14
QUANTITY
RN65E3922FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65E3922FB14
Internal Part NumberEIS-RN65E3922FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)39.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65E3922FB14
Related LinksRN65E3, RN65E3922FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65E3922FB14 Details Description
Related parts for RN65E3922FB14
FUSE BOARD MNT 1A 250VAC RADIAL datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 500MA 125V datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.4A SOT223 datasheet.pdf
RAISE-OFF-LOWER datasheet.pdf
SWITCH DIP RECESS RCKR SLD 8POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
GT SERIES PROCESSING LIBRARY datasheet.pdf
TRANS RF BIPO 500W 12A 55AW1 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 28 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf