Vishay/Dale RN65E3971BBSL
RN65E3971BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65E3971BBSL
Brief Description
RES 3.97K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN65E3971BBSL.pdf
Availability of RN65E3971BBSL
QUANTITY
RN65E3971BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65E3971BBSL
Internal Part NumberEIS-RN65E3971BBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.97k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65E3971BBSL
Related LinksRN65E3, RN65E3971BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65E3971BBSL Details Description
Related parts for RN65E3971BBSL
RES SMD 40.2 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 630V NP0 2220 datasheet.pdf
XFRMR OCTAL 1:2/1:1 1.2MH SMD datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
IC MIXER 10.7-12.75GHZ 16DHVQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 300W datasheet.pdf
TVS DIODE 36VWM 54.3VC DO13 datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS 2.5MM SMD datasheet.pdf