Vishay/Dale RN65E3992FB14
RN65E3992FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN65E3992FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 39.9K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65E3992FB14.pdf
Availability of RN65E3992FB14
QUANTITY
RN65E3992FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65E3992FB14
Internal Part NumberEIS-RN65E3992FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)39.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65E3992FB14
Related LinksRN65E3, RN65E3992FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65E3992FB14 Details Description
Related parts for RN65E3992FB14
CONN EDGECARD 80POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 2.7 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 330PF 200V NP0 1210 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 128POS STRGHT PINS datasheet.pdf
RESISTOR 10 OHM 11W 5% WIREWOUND datasheet.pdf
CONN MOD COUPLER 8P8C TO 8P8C datasheet.pdf
RES 576 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 80.6K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 640MA 650 MOHM datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 700MA AXIAL datasheet.pdf