Vishay/Dale RN65E4271BB14
RN65E4271BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN65E4271BB14
Brief Description
RES 4.27K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN65E4271BB14.pdf
Availability of RN65E4271BB14
QUANTITY
RN65E4271BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65E4271BB14
Internal Part NumberEIS-RN65E4271BB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.27k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65E4271BB14
Related LinksRN65E4, RN65E4271BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65E4271BB14 Details Description
Related parts for RN65E4271BB14
CONN HEADER 3POS 1.25MM R/A TIN datasheet.pdf
RES SMD 357K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.37K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OSC XO 162.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CIRCULAR datasheet.pdf
10 SECTION ZACK MARKER STRIP datasheet.pdf
RES SMD 430 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV DARLINGTON 4-DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS PNL MNT SKT datasheet.pdf