Vishay/Dale RN65E4271BRSL
RN65E4271BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65E4271BRSL
Brief Description
RES 4.27K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN65E4271BRSL.pdf
Availability of RN65E4271BRSL
QUANTITY
RN65E4271BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65E4271BRSL
Internal Part NumberEIS-RN65E4271BRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.27k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65E4271BRSL
Related LinksRN65E4, RN65E4271BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65E4271BRSL Details Description
Related parts for RN65E4271BRSL
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 SQ WW datasheet.pdf
IC VIDEO AMP RR-OUT HS 8-MSOP datasheet.pdf
IC AMP HS TRPL VIDEO 16-SSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS VERT LATCH GOLD datasheet.pdf
CONN HEADR 34POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
60718-13 INSULATION PUNCH datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf