Vishay/Dale RN65E4271BRSL
RN65E4271BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65E4271BRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.27K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN65E4271BRSL.pdf
Availability of RN65E4271BRSL
QUANTITY
RN65E4271BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65E4271BRSL
Internal Part NumberEIS-RN65E4271BRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.27k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65E4271BRSL
Related LinksRN65E4, RN65E4271BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65E4271BRSL Details Description
Related parts for RN65E4271BRSL
CABLE FLAT FLEX 10POS 1MM 8" datasheet.pdf
TRIAC ALTERNISTOR 400V 16A TO220 datasheet.pdf
RES SMD 604 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC SDTV VIDEO AMP 4-CH 14-TSSOP datasheet.pdf
PLUNGER datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 120V datasheet.pdf
RES SMD 3.6 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
4P 6C 2W VERT XCHD LEFT WK datasheet.pdf
BERGSTIK II 0.100" SNGL ST datasheet.pdf