Vishay/Dale RN65E4753FRE6
RN65E4753FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN65E4753FRE6
Brief Description
RES 475K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65E4753FRE6.pdf
Availability of RN65E4753FRE6
QUANTITY
RN65E4753FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65E4753FRE6
Internal Part NumberEIS-RN65E4753FRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)475k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65E4753FRE6
Related LinksRN65E4, RN65E4753FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65E4753FRE6 Details Description
Related parts for RN65E4753FRE6
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 24.3VWM 43.5VC AXIAL datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 60"L X 36"W datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
RES 10 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 249K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 18COND 14AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZA10 M20 datasheet.pdf
WIRE GUARD FOR WALL SWITCHES datasheet.pdf
350 TB PLU PLU WF HOOK/B datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf