Vishay/Dale RN65E47R0FRE6
RN65E47R0FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN65E47R0FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 47 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65E47R0FRE6.pdf
Availability of RN65E47R0FRE6
QUANTITY
RN65E47R0FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65E47R0FRE6
Internal Part NumberEIS-RN65E47R0FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65E47R0FRE6
Related LinksRN65E4, RN65E47R0FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65E47R0FRE6 Details Description
Related parts for RN65E47R0FRE6
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 3A 6V datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 400KHZ 8DIP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 5V datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 1A SMA datasheet.pdf
POT 10K OHM 2W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf