Vishay/Dale RN65E47R0FRE6
RN65E47R0FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN65E47R0FRE6
Brief Description
RES 47 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65E47R0FRE6.pdf
Availability of RN65E47R0FRE6
QUANTITY
RN65E47R0FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65E47R0FRE6
Internal Part NumberEIS-RN65E47R0FRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65E47R0FRE6
Related LinksRN65E4, RN65E47R0FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65E47R0FRE6 Details Description
Related parts for RN65E47R0FRE6
FUSE PTC 1.85A 60V RESET RADIAL datasheet.pdf
RES 4.7 OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
BERGSTIK II DR STRAIGHT RET datasheet.pdf
FIXED IND 8.2MH 93MA 28.7 OHM TH datasheet.pdf
CAP CER 0.40PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 3KV Y5V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RELAY SSR SPST 150A 100-240V IN datasheet.pdf
SCR FAST SW 175A 400V TO-93 datasheet.pdf