Vishay/Dale RN65E47R5FB14
RN65E47R5FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN65E47R5FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 47.5 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65E47R5FB14.pdf
Availability of RN65E47R5FB14
QUANTITY
RN65E47R5FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65E47R5FB14
Internal Part NumberEIS-RN65E47R5FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)47.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65E47R5FB14
Related LinksRN65E4, RN65E47R5FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65E47R5FB14 Details Description
Related parts for RN65E47R5FB14
RES SMD 26.7K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 2.2A 168 MOHM datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V 5% BP 1812 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 2POS PIN datasheet.pdf
HEADER SLOTTED WIRE WRAP 2.54MM datasheet.pdf
WHITE SHRINK TRAK .187" 2000/BX datasheet.pdf
CONN BOOT PROTECTIVE SIZE 1 GRAY datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
350 TB SOCKET WF 45D datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 20ppm 18pF 100 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf