Vishay/Dale RN65E5112BBSL
RN65E5112BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65E5112BBSL
Brief Description
RES 51.1K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN65E5112BBSL.pdf
Availability of RN65E5112BBSL
QUANTITY
RN65E5112BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65E5112BBSL
Internal Part NumberEIS-RN65E5112BBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)51.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65E5112BBSL
Related LinksRN65E5, RN65E5112BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65E5112BBSL Details Description
Related parts for RN65E5112BBSL
RES SMD 768K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 3A SMA datasheet.pdf
IC GATE OR 1CH 2-INP SOT-23-5 datasheet.pdf
CARD RACK KIT 6UX19X15.75 SNAPIN datasheet.pdf
TVS DIODE 75VWM 121VC AXIAL datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 50A ZERO PNL MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
RES 1.14K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RECT SCHOTTKY 80V 5A TO-220AB datasheet.pdf