Vishay/Dale RN65E5113FRSL
RN65E5113FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65E5113FRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 511K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65E5113FRSL.pdf
Availability of RN65E5113FRSL
QUANTITY
RN65E5113FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65E5113FRSL
Internal Part NumberEIS-RN65E5113FRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)511k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65E5113FRSL
Related LinksRN65E5, RN65E5113FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65E5113FRSL Details Description
Related parts for RN65E5113FRSL
TRANS NPN 100V 3A DPAK datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS R/A 15GOLD SMD datasheet.pdf
CONN PIN HD 16AWG SILVER CRIMP datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 3A 30V datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 25V Y5V 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CAP ARRAY 0.047UF 16V X5R 0508 datasheet.pdf
SWITCH STEEL PLUNG SEAL SPDTX2 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
CONN HEADER 140POS .6MM GOLD SMD datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM 2.8V datasheet.pdf