Vishay/Dale RN65E5601FB14
RN65E5601FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN65E5601FB14
Brief Description
RES 5.6K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65E5601FB14.pdf
Availability of RN65E5601FB14
QUANTITY
RN65E5601FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65E5601FB14
Internal Part NumberEIS-RN65E5601FB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65E5601FB14
Related LinksRN65E5, RN65E5601FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65E5601FB14 Details Description
Related parts for RN65E5601FB14
RES SMD 93.1K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
RES 432K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 324 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IDC SOCKET, 0.100" 26POS datasheet.pdf