Vishay/Dale RN65E5620CB14
RN65E5620CB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN65E5620CB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 562 OHM 1/2W .25% AXIAL
Datasheet Download
RN65E5620CB14.pdf
Availability of RN65E5620CB14
QUANTITY
RN65E5620CB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65E5620CB14
Internal Part NumberEIS-RN65E5620CB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)562
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65E5620CB14
Related LinksRN65E5, RN65E5620CB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65E5620CB14 Details Description
Related parts for RN65E5620CB14
Crystal 27.0000MHz 30ppm 18pF 30 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
TVS DIODE 10.2VWM 16.7VC SMB datasheet.pdf
RES SMD 2.4K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
POT 50K OHM 1/20W CARBON LOG datasheet.pdf
LED ZENIGATA datasheet.pdf
RES 5 OHM 8W 1% TO220 datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 20POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 60W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125" datasheet.pdf