Vishay/Dale RN65E5621FB14
RN65E5621FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN65E5621FB14
Brief Description
RES 5.62K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65E5621FB14.pdf
Availability of RN65E5621FB14
QUANTITY
RN65E5621FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65E5621FB14
Internal Part NumberEIS-RN65E5621FB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.62k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65E5621FB14
Related LinksRN65E5, RN65E5621FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65E5621FB14 Details Description
Related parts for RN65E5621FB14
RES SMD 910K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 30.1K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:10 166MHZ 20QSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf