Vishay/Dale RN65E8062FB14
RN65E8062FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN65E8062FB14
Brief Description
RES 80.6K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65E8062FB14.pdf
Availability of RN65E8062FB14
QUANTITY
RN65E8062FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65E8062FB14
Internal Part NumberEIS-RN65E8062FB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)80.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65E8062FB14
Related LinksRN65E8, RN65E8062FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65E8062FB14 Details Description
Related parts for RN65E8062FB14
IC MCU 8BIT 7KB OTP 44TQFP datasheet.pdf
CHOKE ARRAY COM MODE 80 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .050 DIP datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 3A 125VAC/VDC 2SMD datasheet.pdf
2.0 WTB HDR ASSY ST 12CKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 31POS PIN datasheet.pdf
ANT PHANTOM UHF 450-470 3.4" BK datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 16A SPST datasheet.pdf