Vishay/Dale RN65E8560CB14
RN65E8560CB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN65E8560CB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 856 OHM 1/2W .25% AXIAL
Datasheet Download
RN65E8560CB14.pdf
Availability of RN65E8560CB14
QUANTITY
RN65E8560CB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65E8560CB14
Internal Part NumberEIS-RN65E8560CB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)856
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65E8560CB14
Related LinksRN65E8, RN65E8560CB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65E8560CB14 Details Description
Related parts for RN65E8560CB14
Connector Receptacle 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 WW datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS 5.08MM datasheet.pdf
POWR STRP 19"15A 6OUT 15'CRD BLK datasheet.pdf
RES 14.7 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
DIL SURFACE MOUNT 2.54MM datasheet.pdf