Vishay/Dale RN70C1002DRSL
RN70C1002DRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN70C1002DRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10K OHM 3/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN70C1002DRSL.pdf
Availability of RN70C1002DRSL
QUANTITY
RN70C1002DRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70C1002DRSL
Internal Part NumberEIS-RN70C1002DRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70C1002DRSL
Related LinksRN70C1, RN70C1002DRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70C1002DRSL Details Description
Related parts for RN70C1002DRSL
SENSOR 3000PSI 7/16-20UNF 4.5V datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
CAP CER 240PF 50V S2H 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 56POS PIN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DP3T 5A 120V datasheet.pdf
CER RESONATOR 16.0MHZ SMD datasheet.pdf
RES SMD 187K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 7POS STRGHT PIN datasheet.pdf