Vishay/Dale RN70C1100FBSL
RN70C1100FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN70C1100FBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 110 OHM 3/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN70C1100FBSL.pdf
Availability of RN70C1100FBSL
QUANTITY
RN70C1100FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70C1100FBSL
Internal Part NumberEIS-RN70C1100FBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingBulk
Resistance (Ohms)110
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70C1100FBSL
Related LinksRN70C1, RN70C1100FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70C1100FBSL Details Description
Related parts for RN70C1100FBSL
CAP CER 10000PF 1KV NP0 3640 datasheet.pdf
IC INVERTING MOSFET DRVR 8-DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 25W datasheet.pdf
RES SMD 68K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 155VIN 18.5VOUT 25W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CABLE 17POS .100 JUMPER 9 INCH datasheet.pdf
A-CODE, DOUBLE ENDED (PLUG/SOCKE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf