Vishay/Dale RN70C1203FRE6
RN70C1203FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN70C1203FRE6
Brief Description
RES 120K OHM 3/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN70C1203FRE6.pdf
Availability of RN70C1203FRE6
QUANTITY
RN70C1203FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70C1203FRE6
Internal Part NumberEIS-RN70C1203FRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)120k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70C1203FRE6
Related LinksRN70C1, RN70C1203FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70C1203FRE6 Details Description
Related parts for RN70C1203FRE6
IC OPAMP CFA 1.7GHZ SOT23-5 datasheet.pdf
IC ECONOSILL 3.3V SS 8-USOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CABLE ASSY 174 SMA MALE NFBH datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
IC PLL FREQ SYNTHESIZER 16TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 0.75 OHM 5% 2W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 5K OHM 0.01% 1/5W 1506 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 48V datasheet.pdf