Vishay/Dale RN70C1271FRSL
RN70C1271FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN70C1271FRSL
Brief Description
RES 1.27K OHM 3/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN70C1271FRSL.pdf
Availability of RN70C1271FRSL
QUANTITY
RN70C1271FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70C1271FRSL
Internal Part NumberEIS-RN70C1271FRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.27k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70C1271FRSL
Related LinksRN70C1, RN70C1271FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70C1271FRSL Details Description
Related parts for RN70C1271FRSL
IC OPAMP GP 28MHZ 14DIP datasheet.pdf
RES SMD 2.32KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RESISTOR 1.2M OHM 1/16W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET .4MM 70POS SMD datasheet.pdf
OSC XO 250.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
FIXED IND 18NH 600MA 200 MOHM datasheet.pdf
4998-3 COMBINED ANVIL datasheet.pdf
SHEET ALUM FOIL 25.4MM SQ 250/PK datasheet.pdf
CONN HDR 57POS 0.200 T/H datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf