Vishay/Dale RN70C1331FB14
RN70C1331FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN70C1331FB14
Brief Description
RES 1.33K OHM 3/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN70C1331FB14.pdf
Availability of RN70C1331FB14
QUANTITY
RN70C1331FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70C1331FB14
Internal Part NumberEIS-RN70C1331FB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.33k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70C1331FB14
Related LinksRN70C1, RN70C1331FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70C1331FB14 Details Description
Related parts for RN70C1331FB14
IC REG LDO 3.3V 0.25A SOT23-3 datasheet.pdf
RELAY SSR 90A 240VAC DC IN PNL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD datasheet.pdf
IC ADC 18BIT 1MSPS 48-VQFN datasheet.pdf
CAP FILM 6800PF 10% 2KVDC RADIAL datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 2.4A 277 MOHM TH datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
OSC MEMS 100.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf