Vishay/Dale RN70C1372FB14
RN70C1372FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN70C1372FB14
Brief Description
RES 13.7K OHM 3/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN70C1372FB14.pdf
Availability of RN70C1372FB14
QUANTITY
RN70C1372FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70C1372FB14
Internal Part NumberEIS-RN70C1372FB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingBulk
Resistance (Ohms)13.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70C1372FB14
Related LinksRN70C1, RN70C1372FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70C1372FB14 Details Description
Related parts for RN70C1372FB14
IC 12-BIT 333KHZ SMPL A/D 24SOIC datasheet.pdf