Vishay/Dale RN70C1540BRSL
RN70C1540BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN70C1540BRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 154 OHM 3/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN70C1540BRSL.pdf
Availability of RN70C1540BRSL
QUANTITY
RN70C1540BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70C1540BRSL
Internal Part NumberEIS-RN70C1540BRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)154
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70C1540BRSL
Related LinksRN70C1, RN70C1540BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70C1540BRSL Details Description
Related parts for RN70C1540BRSL
RES ARRAY 4 RES 360K OHM 0804 datasheet.pdf
IC FILTER UNIV RC QUAD LN 20SSOP datasheet.pdf
CONN HEADER .100 2ROW R/A 40POS datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 40.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN SPLICE STRAIN RELIEF datasheet.pdf
RES 42.2 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 1% 1/5W 0805 datasheet.pdf