Vishay/Dale RN70C15R0FB14
RN70C15R0FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN70C15R0FB14
Brief Description
RES 15 OHM 3/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN70C15R0FB14.pdf
Availability of RN70C15R0FB14
QUANTITY
RN70C15R0FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70C15R0FB14
Internal Part NumberEIS-RN70C15R0FB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingBulk
Resistance (Ohms)15
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70C15R0FB14
Related LinksRN70C1, RN70C15R0FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70C15R0FB14 Details Description
Related parts for RN70C15R0FB14
CONN RECEPT 9POS 1MM SMD TIN datasheet.pdf
BANANA PLUG INS BNC M TO SHEATHD datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 18 OLIVE datasheet.pdf
TRIMMER 47K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 14POS 5.08MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS 3.81MM datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PCB datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP FILM 6.8NF 5% 400VDC datasheet.pdf