Vishay/Dale RN70C20R0FB14
RN70C20R0FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN70C20R0FB14
Brief Description
RES 20 OHM 3/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN70C20R0FB14.pdf
Availability of RN70C20R0FB14
QUANTITY
RN70C20R0FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70C20R0FB14
Internal Part NumberEIS-RN70C20R0FB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70C20R0FB14
Related LinksRN70C2, RN70C20R0FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70C20R0FB14 Details Description
Related parts for RN70C20R0FB14
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL STR 28POS datasheet.pdf
CONN SPADE 16-22 AWG #6 RED PL-G datasheet.pdf
FIXED IND 248UH 830MA 600 MOHM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 120V datasheet.pdf
RES SMD 68.1K OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 70NS 32TSOP datasheet.pdf
RES 280 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 60POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
IC BUFFER SCHM TRIG 5-SSOP datasheet.pdf
CAP FILM 0.016UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf