Vishay/Dale RN70C2150BBSL
RN70C2150BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN70C2150BBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 215 OHM 3/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN70C2150BBSL.pdf
Availability of RN70C2150BBSL
QUANTITY
RN70C2150BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70C2150BBSL
Internal Part NumberEIS-RN70C2150BBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingBulk
Resistance (Ohms)215
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70C2150BBSL
Related LinksRN70C2, RN70C2150BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70C2150BBSL Details Description
Related parts for RN70C2150BBSL
RES SMD 15.8 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RECEPT 7POS PIN SILVER datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS 2MM VERT GOLD datasheet.pdf
RES 383 OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
RES 17.6K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
FILTER SAW 1575.42 MHZ SMD datasheet.pdf
RES SMD 700 OHM 1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
500 TB SPR CLA W/L 1WIRE datasheet.pdf
CAP CER 56PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf