Vishay/Dale RN70C2401BBSL
RN70C2401BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN70C2401BBSL
Brief Description
RES 2.4K OHM 3/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN70C2401BBSL.pdf
Availability of RN70C2401BBSL
QUANTITY
RN70C2401BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70C2401BBSL
Internal Part NumberEIS-RN70C2401BBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70C2401BBSL
Related LinksRN70C2, RN70C2401BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70C2401BBSL Details Description
Related parts for RN70C2401BBSL
FAN BLOWER 109X28.1MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 35V 10% 2312 datasheet.pdf
FERRITE BEADCORE L/F EMI 19.00MM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON 4PDT 6A 125V datasheet.pdf
IC MCU 16/32B 640K FLASH 144LQFP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 12A TO262F datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf