Vishay/Dale RN70C2490BB14
RN70C2490BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN70C2490BB14
Brief Description
RES 249 OHM 3/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN70C2490BB14.pdf
Availability of RN70C2490BB14
QUANTITY
RN70C2490BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70C2490BB14
Internal Part NumberEIS-RN70C2490BB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingBulk
Resistance (Ohms)249
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70C2490BB14
Related LinksRN70C2, RN70C2490BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70C2490BB14 Details Description
Related parts for RN70C2490BB14
CHOKE CAN-BUS 1000.0UH 700MA datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 1.33A 190 MOHM datasheet.pdf
EVALUATION BOARD TH71102 RECEIVR datasheet.pdf
RES TEMP SENS 15 OHM 5% 1/16W datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
SEATING TOOL BLADE 24 PIN datasheet.pdf
HEADER 40POS STR DUAL INSUL 2ROW datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf