Vishay/Dale RN70C2493FRSL
RN70C2493FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN70C2493FRSL
Brief Description
RES 249K OHM 3/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN70C2493FRSL.pdf
Availability of RN70C2493FRSL
QUANTITY
RN70C2493FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70C2493FRSL
Internal Part NumberEIS-RN70C2493FRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)249k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70C2493FRSL
Related LinksRN70C2, RN70C2493FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70C2493FRSL Details Description
Related parts for RN70C2493FRSL
IC LV 4-BIT FET MUX/DEMUX 16SSOP datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.25A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 3MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/1.5V 24HTSSOP datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A UNSHLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS SKT datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 33POS datasheet.pdf
SL-SMT 3.50/22/180LF 1.5 BK datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 12POS GOLD datasheet.pdf