Vishay/Dale RN70C2913BRSL
RN70C2913BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN70C2913BRSL
Brief Description
RES 291K OHM 3/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN70C2913BRSL.pdf
Availability of RN70C2913BRSL
QUANTITY
RN70C2913BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70C2913BRSL
Internal Part NumberEIS-RN70C2913BRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)291k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70C2913BRSL
Related LinksRN70C2, RN70C2913BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70C2913BRSL Details Description
Related parts for RN70C2913BRSL
CONN HEADER 100POS .050 VERT SMD datasheet.pdf
CONN HOUSING 40POS DUAL 1.5MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS WALL MT PINS datasheet.pdf
FUSE CLASS J INDICTR T/D 3A 600V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN DIN SOCKET 64POS VERT GOLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 100V 10W DO213AA datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT SKT datasheet.pdf