Vishay/Dale RN70C3743FRSL
RN70C3743FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN70C3743FRSL
Brief Description
RES 374K OHM 3/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN70C3743FRSL.pdf
Availability of RN70C3743FRSL
QUANTITY
RN70C3743FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70C3743FRSL
Internal Part NumberEIS-RN70C3743FRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)374k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70C3743FRSL
Related LinksRN70C3, RN70C3743FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70C3743FRSL Details Description
Related parts for RN70C3743FRSL
CAP TANT 22UF 16V 10% RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 80TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 10MHZ 8DIP datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 25V 20% RADIAL datasheet.pdf
RES 13 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.68 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 40VOUT 50W datasheet.pdf
RES SMD 1.45K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
24W7 F PC TAIL 30A 4-40 datasheet.pdf