Vishay/Dale RN70C4422FBSL
RN70C4422FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN70C4422FBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 44.2K OHM 3/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN70C4422FBSL.pdf
Availability of RN70C4422FBSL
QUANTITY
RN70C4422FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70C4422FBSL
Internal Part NumberEIS-RN70C4422FBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingBulk
Resistance (Ohms)44.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70C4422FBSL
Related LinksRN70C4, RN70C4422FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70C4422FBSL Details Description
Related parts for RN70C4422FBSL
RELAY TELECOM DPDT 2A 4.5V datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 16V Y5V 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 58 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV 2CH DARLNG 8-DIP datasheet.pdf
CARDEDGE 56POS DL .156 GREEN PCB datasheet.pdf
IC LSR CTRLR 11.3GBPS 3.6V 20QFN datasheet.pdf
IC SYSTEM GAMMA REF 20-TQFN datasheet.pdf
SWITCH SLIDE 3PDT 6A 125V datasheet.pdf
RES 432K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 24.459K OHM 1/2W 0.01% RAD datasheet.pdf