Vishay/Dale RN70C4752FRE6
RN70C4752FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN70C4752FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 47.5K OHM 3/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN70C4752FRE6.pdf
Availability of RN70C4752FRE6
QUANTITY
RN70C4752FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70C4752FRE6
Internal Part NumberEIS-RN70C4752FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70C4752FRE6
Related LinksRN70C4, RN70C4752FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70C4752FRE6 Details Description
Related parts for RN70C4752FRE6
DIODE SCHOTTKY 100V 5A POWERMITE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 SQ WW datasheet.pdf
FUSE 10A 415V HOUSE SERVICE BS88 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 1.87K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9, 9 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf