Vishay/Dale RN70C49R9FRE6
RN70C49R9FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN70C49R9FRE6
Brief Description
RES 49.9 OHM 3/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN70C49R9FRE6.pdf
Availability of RN70C49R9FRE6
QUANTITY
RN70C49R9FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70C49R9FRE6
Internal Part NumberEIS-RN70C49R9FRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)49.9
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70C49R9FRE6
Related LinksRN70C4, RN70C49R9FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70C49R9FRE6 Details Description
Related parts for RN70C49R9FRE6
IDC CABLE - MSC20K/MC20G/MSC20K datasheet.pdf
IDC CABLE - MKS34K/MC34M/MCS34K datasheet.pdf
IC POT DUAL LOG HV 50K 16-SOIC datasheet.pdf
IC A/D CONV 1CH 12BIT 8-SOIC datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.5A SYNC TSOT23 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 144QFP datasheet.pdf
SMART SENSOR AMPLIFIER NPN OUT datasheet.pdf
RES 9.76K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP4T datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 500MW DO213AB datasheet.pdf