Vishay/Dale RN70C6040FRSL
RN70C6040FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN70C6040FRSL
Brief Description
RES 604 OHM 3/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN70C6040FRSL.pdf
Availability of RN70C6040FRSL
QUANTITY
RN70C6040FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70C6040FRSL
Internal Part NumberEIS-RN70C6040FRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)604
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70C6040FRSL
Related LinksRN70C6, RN70C6040FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70C6040FRSL Details Description
Related parts for RN70C6040FRSL
FIXED IND 33UH 300MA 3.3 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 34.8K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 10A 24V datasheet.pdf
TVS DIODE 45VWM 77VC SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 3.15A 250VAC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
CAP TANT 11UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
INCREMENTAL ENCODER datasheet.pdf
IC SWITCH HISD 24V DUAL 32SOIC datasheet.pdf
EMI FILTER datasheet.pdf
CAP CER 150PF 10V NP0 0402 datasheet.pdf