Vishay/Dale RN70C69R8BRSL
RN70C69R8BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN70C69R8BRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 69.8 OHM 3/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN70C69R8BRSL.pdf
Availability of RN70C69R8BRSL
QUANTITY
RN70C69R8BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70C69R8BRSL
Internal Part NumberEIS-RN70C69R8BRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)69.8
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70C69R8BRSL
Related LinksRN70C6, RN70C69R8BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70C69R8BRSL Details Description
Related parts for RN70C69R8BRSL
MODULE PWR ENTRY SNAP-IN datasheet.pdf
RES SMD 30.1 OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 300V 44A TO-263 datasheet.pdf
TVS DIODE 24.3VWM 43.5VC 1.5KE datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS W/SKT INLINE datasheet.pdf
18-8 AWG RED WING LOCK datasheet.pdf
63309B107 COMBINATION ANVIL datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 20% 6V AXIAL datasheet.pdf
UNIVERSAL TRIM KIT 800MM X 250MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 320W datasheet.pdf