Vishay/Dale RN70C7500FRE6
RN70C7500FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN70C7500FRE6
Brief Description
RES 750 OHM 3/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN70C7500FRE6.pdf
Availability of RN70C7500FRE6
QUANTITY
RN70C7500FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70C7500FRE6
Internal Part NumberEIS-RN70C7500FRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)750
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70C7500FRE6
Related LinksRN70C7, RN70C7500FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70C7500FRE6 Details Description
Related parts for RN70C7500FRE6
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14SOIC datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 2A 250VAC 450VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 6.8UF 16V X5R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
RES 162 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 9POS GOLD datasheet.pdf
IC FPGA 660 I/O 1152BGA datasheet.pdf
QKE II FEMALE datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 1000V 20 AWG WHT datasheet.pdf